DALE SKU # COMM-R5COAX99
Community R.5COAX99 R Series 2-Way 12" 200 Watt Coaxial Wide Dispersion All Weather Speaker - Grey
  • Availability:
    Special Order Item
  • LET OUR TEAM OF EXPERTS ASSIST YOU
    Description
    Features
    • Weather-resistant, rotomolded UV enclosure
    • Weather-treated drivers and crossovers
    • Corrosion-resistant zinc-rich epoxy dual-layer powder coated steel grille and yoke
    • High fidelity
    • High efficiency
    • Integral mounting points
    • High power passive crossover
    • Optional 200W, 70V autoformer
    Loudspeaker Type 2-way, coaxial, weather-resistant, full-range
    Operating Range 80 Hz to 18 kHz 90 Hz to 12.5 kHz (±3.5 dB)
    Max Input Ratings 200W continuous, 500W program 40 volts RMS, 89 volts momentary peak
    Recommended Power Amplifier 420W to 600W @ 8 ohms
    Sensitivity (1W/1m) 96 dB SPL (100 Hz to 13 kHz 1/3 octave bands) 96 dB SPL (250 Hz to 4 kHz speech range)
    Maximum Output 119 dB SPL / 126 dB SPL (peak)
    Nominal Impedance 8 ohms
    Minimum Impedance 3.8 ohms @ 9.9 kHz
    Nominal Ð6dB Beamwidth 90¡H (+10¡ / -23¡, 1.6 kHz to 12.5 kHz) 90¡V (+4¡ / -30¡, 1.6 kHz to 12.5 kHz)
    Axial Q / DI 10.7 / 10.3, 1.6 kHz to 12.5 kHz
    Crossover Frequency 2 kHz
    Recommended Signal Processing 60 Hz high pass filter
    Drivers LF 1 x 12Ó HF 1 x 1Ó exit titanium free, Ferrofluid-cooled
    Driver Protection DYNA-TECH protection circuitry
    Input Connection 12 foot (4 m) SJOW #16 gauge
    Controls None
    Enclosure Rotomolded LLDPE, light grey
    Mounting/Rigging Provisions (5) 3/8-16 rigging points
    Environmental Performance IEC529 IP54W rating with a minimum 5-degree downward aiming angle
    Required Accessories 24 dB/Oct high pass filter
    Supplied Accessories (1) Yoke bracket, light grey (1) Aiming strap
    Optional Accessories PMB Series pole mount brackets
    Dimensions
    Height 16 inches (406.4 mm)
    Width 16 inches (406.4 mm)
    Depth 15.94 inches (404.88 mm)
    Weight 35 lbs (15.9 kg)
    Shipping Weight 42 lbs ( 19.1 kg)
    Features
    • High fidelity
    • High efficiency
    • Integral mounting points
    • High power passive crossover
    Nominal Impedance 8 ohms
    Crossover Frequency 2 kHz
    Controls None
    Dimensions
    Height 16 inches (406.4 mm)
    Width 16 inches (406.4 mm)
    Depth 15.94 inches (404.88 mm)