DALE SKU # GLEN-ADA2S12MGT
Glensound Signature ADA 2S12MGT - 1 Stereo In/12 Mono Outputs Transformer Isolated Distribution Amp
  • Availability:
    Special Order Item
  • LET OUR TEAM OF EXPERTS ASSIST YOU
    Description
    The Signature ADA2S12MGT is a broadcast specification 12 way mono analogue distribution amplifier, designed to distribute a stereo audio channels to multiple mono destinations.
    Features:
    • 1 x stereo input to 12 x mono outputs
    • 12 x output gain adjusts
    • Input gain adjusts
    • Transformer balanced inputs & outputs
    • Inputs can accept balanced and unbalanced connections
    • Redundant power connection via PS1 Power Station
    • Front or rear mounting
    • Includes rack ears
    All outputs are protected, so a short circuit on one will not affect any of the others.
    A bright front panel LED indicates that the unit is operational.
    Signature Series Standard Features:
    • 19" Rack Mount Ears
      • A Signature unit can rack mount in a 1U 19" rack, regardless of the size of the unit. Rack ears are included as standard with every unit.
    • Front Or Rear Mounting
    • Side Wings For Flat Surface Mounting
    • Internal Switch Mode AC Power Supply
    • 12V DC Power Connection
      • All Signature units (except PS1) have a 4 pin XLR ±12V DC socket for connection to the PS1 Power Station. This can act as the primary or backup power source.
    • Quick Find Manual
    • Other
      • Rack screws included
      • Modern design
    AUDIO
    Frequency Response<+/-1dB 20Hz to 24kHz
    Input Impedance>30k Ohm
    Common Mode Rejection> -67dB @ 20kHz,> -112dB @ 1kHz,>-100dB @ 50Hz
    Maximum Input Level>+28dB
    Distortion (THD)0.003% @ 10kHz. 0.005% @ 1kHz, 0.06% @ 100Hz Reference to +8dBu output
    Input TypeTransformer balanced (can be wired Unbalanced) on Neutrik 3 pin XLR socket
    Input Gain Range-21dB to +6dB
    Output Gain Range-15dB to +10dB
    Output Impedance=<50 Ohms
    Output TypeTransformer balanced (can be wired unbalanced) on Neutrik 3 pin XLR plug
    Maximum Output Level+24dBu
    Noise-81dB @ line up unweighted RMS (22Hz to 22kHz)
    POWER
    Mains InputFiltered IEC, 100 to 240VAC 47 - 63Hz
    Internal Mains Fuse20mm 1A Anti Surge
    DC Input4 Pin Neutrik XLR plug +/- 12V
    DC Consumption+12V 30mA, -12V 24mA
    AC Consumption1.5 Watts @ 230VAC
    PHYSICAL
    Size445 x 123 x 44mm (LxDxH) no rack ears, 482mm 19" (1RU) with rack ears
    Weight1.75kg
    Shipping Weight3.5kg
    Shipping CartonRugged export quality cardboard carton 610 x 420 x 130mm LxDxH
    MechanicsAll aluminium construction, anodized and laser etched
    Features:
    • 12 x output gain adjusts
    • Input gain adjusts
    • Includes rack ears
    • 19" Rack Mount Ears
    • 12V DC Power Connection
    • Quick Find Manual
    • Other
      • Rack screws included
      • Modern design
    AUDIO
    Input Impedance>30k Ohm
    Maximum Input Level>+28dB
    Input Gain Range-21dB to +6dB
    Output Impedance=<50 Ohms
    Maximum Output Level+24dBu
    POWER
    PHYSICAL
    Weight1.75kg
    Shipping Weight3.5kg